KamuNet Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

KamuNet’in işleyişi ve gelişimi, idari ve teknik süreçleri hakkında bilgilendirmenin yapıldığı ve görüş alışverişinde bulunulduğu KamuNet Bilgilendirme Toplantısını Antalya’da Gerçekleştirildi

Toplantı Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Sayın Cengiz DOĞAN açılış konuşmasıyla başladı. DOĞAN yaptığı konuşmada KamuNet’in işletmecisi olarak Türk Telekom’un projeye önem verdiğini belirterek,  Türk Telekom’un KamuNet’in geleceğine ilişkin vizyonunu katılımcılarla paylaştı.

Daha sonra söz alan Müsteşar Yardımcımız Sayın Galip ZEREY, Bakanlık olarak siber güvenlik, e-devlet ve geniş bant stratejisi eylem planlarını oluşturduklarını ifade ederek, Kamu arasında güvenli ve şifreli bir altyapı denilen KamuNet sisteminin de kendilerini yakından ilgilendirdiğine belirtti. E-devlet kullanımını arttıkça, buna uygun bir şekilde altyapıyı güncellemeleri gerektiğinin altını çizen Zerey, "Soyağacı örneğine baktığımızda çok yoğun bir kullanım olduğunda sistem kitlendi. Nüfus vatandaşlık idaresi tarafı kilitlendi. 'Bu kadar yoğun kullanımda yeterli olacak bir altyapı yapalım' diye bir iddiamız yok. Mümkün değil, doğru da değil ama yoğun kullanım olduğu şekle göre bilgi işlem daire başkanlarının kendi sorumlu olduğu alanlarda tedbirleri gözden geçirmesinde yarar var. Motorlu taşıtlar vergisi ocak ve temmuz ayında yatırılıyor. 8 milyon ödeme yapılıyormuş. Bugün itibarıyla o yoğunluğa yetebiliyoruz. İşlemlerin kesintisiz olması gerekiyor. İnternetin 5 dakika kesilmesi, ödemelerin birkaç dakika kesilmesi sıkıntılara neden olabiliyor." şeklinde konuştu.

Soyağacı çalışmasının kendilerine önemli tecrübeler kazandırdığını anımsatan Zerey, şunları kaydetti: "Soyağacına Türksat üzerinden bağlantıyı yapmak isteyen vatandaşlar yoğunluktan dolayı hem nüfus idaresini kilitlediler hem de Türksat tarafından yavaşlamaya neden oldular. Türksat yaptığı çalışmalar ile bunu ayırdı. Şimdi soyağacına yoğun bir talep olduğunda diğer hizmetlerin durmaması için randevu sistemi geldi. Bir nevi sıraya dizildi. Türksat üzerindeki kısmı da nüfus vatandaşlık idaresi başvuru kısmı da ayrıldı. O ayrı bir sistem olarak çalıştı. Oradaki yoğunluğun diğer hizmetleri etkilememesi sağlandı. Bu konular e-devletin kullanımı artıkça başımıza gelecek."

Genel Müdürümüz Sayın Ensar KILIÇ ise konuşmasında;  siber güvenliğin, milli güvenliğin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayarak, bu proje sayesinde bütün kurumların bilgi işlem merkezlerinde ciddi bir standart yakalandığını, önemli tedbirler alındığını söyledi. Ülkemizin ekonomik olarak gelişmesi için ulaşım ve erişimin önemine dikkati çeken Kılıç, Ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için Genel Müdürlük olarak e-devlet, siber güvenlik, ulusal geniş bant stratejileri, akıllı ulaşım sistemleri stratejiler ve eylem planları gibi temel yol haritalarının çalışmalarını yaptıklarını kaydetti.

Ülkemizde fiber geniş bant uzunluğunun 311 bin kilometreye, sabit ve mobil de geniş bant abone sayısının 70 milyona ulaştığını ifade eden Kılıç, ülkenin 2023 hedeflerine ulaşması için ülke genelinde hem sabit hem de mobil altyapısında daha geniş kapsamaya ihtiyacı olduğunu, artık her şeyin teknoloji üzerinde yapıldığını belirtti.

Kılıç, E-devletin 2008 yılında hizmete açıldığını anımsatarak, şunları kaydetti: "Kurumsal yapıların dönüşümlerinin gerçekleşmesi için siyasi sahiplik, bürokratik ve teknik sahipliğin önemini vurguladık. Her hafta Bakanlar Kurulunun değişilmez iki gündemi e-devlet ile siber güvenlik. Bugün itibarıyla e-devlete ilişkin geldiğimiz noktada önemli bir ivme kazanmış durumdayız. 2018 yılında 423 kurum, 3 bin 22 hizmet, 36,5 milyon kullanıcı ile nüfusun yüzde 45'ine ulaşmayı başarmış durumdayız. Özellikle yapmış olduğumuz analiz ve planlama çalışmalarına göre 2018 sonu itibarıyla bütün hizmetlerin e-devlet kapısına entegre olmasını, toplamda 4 bin 500 hizmetin sunulmasını planlıyoruz. Bazı kesişen hizmetler var. Gerçek sayı 2018 yılı sonu itibarıyla 3 bin 500 civarında olacak."

E-devlet strateji ve eylem planının gerçekleşme oranının yüzde 32 olduğunu aktaran Kılıç, bunun 3 yıllık bir eylem planı olduğunu söyledi.

Bazı eylem planlarının daha geniş zaman dilimlerine yayıldığı için şu anda yüzde 32'ler seviyesinde olduğunu vurgulayan Kılıç, şöyle devam etti: "Altyapı en olmazlarımızdandır. Ulusal geniş bant stratejisi eylem planını Aralık 2017'de tamamladık. Aralıkta bu stratejiyi yayınlamamıza rağmen gerçekleşme oranımız yüzde 15'ler seviyesindedir. Burada biz Bakanlık olarak özel sektörün ciddi yatırım yapması konusunda bir takım yasal düzenlemeler yaptık. Sabit geniş abone yoğunluğu 2020'de yüzde 20 oldu. 2023'te yüzde 30'lara çıkmasını öngörüyoruz. Bu biraz iddialı bir rakam. Çünkü artık mobil çok daha hızlı ilerliyor. Mobil geniş bant abone yoğunluğunu 2020'de yüzde 80, 2023'te yüzde 100'lere çıkarmayı amaçlıyoruz. 16-74 yaş arası internet kullanım oranlarının 2020'de yüzde 70, 2023'te yüzde 80'lere ulaşmasını hedefliyoruz. Fiber internet aboneliği bugün 2,3 milyon civarında. Çok düşük bir rakam. 2020'de bunu 5 milyon, 2023'te 10 milyon hedefliyoruz. En az 100 megabit hızla erişim sağlayacak hane oranını 2023'te yüzde 100'e çıkarmayı hedefliyoruz. 3 GSM operatörümüz, 450'ye yakın altyapı yetkilendirme belgesi alan işletmelerle bu hedefleri tutturma noktasında yoğun bir çalışma içerisindeyiz."

KamuNet'in güvenli bir ağ olduğunu belirten  Kılıç, "KamuNet'te 147 kurum hedeflemiştik. 107'si KamuNet'e dahil oldu. 85 kurumumuz da KamuNet üzerinden trafiğini akıtmaktadır. Önümüzdeki günlerde 147 kurumu tamamen KamuNet'e geçirdikten sonra kurumlar arasındaki veri iletimini kriptolarayarak karşılıklı gönderimini alacağız. Onun çalışmalarını da başladık. Ülkemizin güvenliği anlamında önemli bir çalışmayı tamamlamış olacağız." değerlendirmesini yaparak konuşmasını sonlandırdı.

Genel Bilgilendirme Bölümünde Genel Müdürlüğümüz Siber Güvenlik Dairesi Başkanı Sayın İlhan Kesgin bir sunum gerçekleştirerek katılımcıları bilgilendirdi. Türk Telekom Satış Grup Müdürleri Sn Hakan DENİZ ve Sn Aykut DALYAN’da KamuNet idari süreçlerine ilişkin birer sunum gerçekleştirdiler. Daha sonra Türk Telekom Sabit Şebeke Mimarisi Müdürü Sn. Tahsin TÜRKDOĞAN KamuNet Teknik Süreçler ve KamuNet Mimarisine ilişkin konuşmasını gerçekleştirdi. Toplantının devamında Sosyal Güvenlik Kurumu Bilgi Sistemleri ve Siber Güvenlik Daire Başkanı Sayın Yenal Aslan ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Vekili Sn. Emrah YILMAZ yaptıkları konuşmalarla KamuNet Kurum deneyimlerini aktardılar.

Soru- Cevap bölümünün ardından Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Sayın Cengiz DOĞAN KamuNet'in Geleceği ve Teknoloji Vizyonu üzerine değerlendirmelerini aktardı. Toplantıda ULAK Genel Müdürü Sayın Metin BALCI’da Milat konulu sunumunu gerçekleştirdi.

KamuNet Bilgilendirme Toplantısı Genel Müdürümüz Ensar Kılıç’ın değerlendirme ve kapanış konuşmasının ardından sona erdi.