Türk Keneşi Bilgi ve İletişim Teknolojileri İkinci Bakanlar Toplantısı Gerçekleştirildi.

Türk Keneşi Bilgi ve İletişim Teknolojileri İkinci Bakanlar Toplantısı Bakanımız Sayın Ahmet ARSLAN’ın Himayelerinde 9 Kasım 2017 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Bakanımız Sayın Ahmet Arslan’ın Açılış konuşması ile başlayan toplantıda Azerbaycan Cumhuriyeti Ulaştırma, İletişim ve Yüksek Teknolojiler Bakanı Ramin Guluzade,  Kırgızistan Cumhuriyeti Bilişim Teknolojileri ve İletişim Komisyonu Bakan Yardımcısı Sayın Abdysamat Sağlambayev ve Kazakistan Cumhuriyeti BİT Bakanlığı Bünyesindeki Haberleşme, Bilişim ve Geniş Medya Kamu Kontrol Komitesi Başkan Vekili Sayın Vitaliy Yaroshenko’da birer konuşma yaptı.

Bakanımız Sayın Ahmet Arslan toplantıda yaptığı konuşmada  Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan'dan gelen misafirlerle bugün ilgili konuları masaya yatıracaklarını söyledi. Geçen yıl Bakü'de yapılan toplantıda, 2017 etkinliğinin Türkiye'de yapılmasına ilişkin karar alındığını anımsatan  Sayın Ahmet Arslan, Trans Avrasya Süper Bilgi Otoyolu Projesi (TASIM-Trans-Eurasian Information Super Highway) hakkında yaptıkları bilgi alışverişi gibi konulara değindi. Türkiye'nin bilgi ve iletişim sektöründe 15 yılda ciddi gelişmeler sağladığını kaydeden Sayın Ahmet Arslan, 3,5 milyonu 2G, 13,2 milyonu 3G, yaklaşık 60 milyonu da 4,5G'li olmak üzere 76 milyon 600 bin mobil abonelerinin bulunduğunu, 2,1 milyonu fiber olmak üzere 66,4 milyon genişbant abonesine ulaştıklarını bildirdi. Fiber uzunlukta 304 bin 500 kilometreyi aştıklarını belirten Sayın Ahmet Arslan, "Yaptığımız yatırımlar sonucunda 2002'de uluslararası çıkış kapasitemiz 2 gigabayt iken, bugün 9,3 terabayta ulaşmış durumdayız. Bu, yaklaşık 4 bin 500 kat anlamına geliyor." dedi.  2008'de açılan e-devlet çalışmalarının ciddi meyve vermeye başladığını, kullanıcı sayısının bugün 35 milyonu aştığını bildiren Arslan, ulusal siber güvenlik anlamında Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'ni kurduklarını, bugün sayısı 740'a ulaşan siber olaylara müdahale ekiplerini oluşturduklarını kaydetti.

Sayın Ahmet Arslan, 3A, 4A ve 4B uyduları ile sinyallerini yaklaşık 118 ülkeye ve 3 milyar insana ulaştırabilir durumda olduklarını söyledi. Bilgi ve iletişim teknolojileri alanında yaptıklarının yapacaklarının küçük bir kısmı olduğunu, gelecek dönemde birçok yeni projeye imza atacaklarını vurgulayan Arslan, kamuya ait veri merkezlerinin konsolide edilerek tek çatı altında toplanacağını, bunun yasal altyapısını hazırladıklarını bildirdi.

Sayın Ahmet Arslan, devamla şunları kaydetti: "Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi, ülkemizin en kritik alt yapılarından olacak. Merkezin kurulmasıyla 5 yıllık süreçte yaklaşık 11 milyar liralık tasarruf sağlamış olacağız. Mevcut durum ve ihtiyaç analizi ile stratejik raporumuzu hazırladık. Kamu kurumları güvenli e-posta iletişim ihtiyacı ve yurt dışı kaynaklara özellikle yazılımlar anlamında lisans ücreti vermemek, bu yükten kurtulmak adına yerli, milli ve güvenli e-posta sistemi önümüzdeki yıl içerisinde kullanıma hazır hale gelecek. Şu an bütün çalışmaları yürütüyoruz." Gelecek dönemde evrensel hizmet fonu doğrultusunda bin 472 yerleşim yerine daha mobil altyapı sağlayacaklarını belirten Arslan, engelli vatandaşlara yönelik sosyal sorumluluk projelerini sürdüreceklerini bildirdi.

Sayın Ahmet Arslan, Türksat 5A'yı 2020'de, 5B'yi 2021'de uzaya göndermiş olacaklarını, ilk yerli haberleşme uydusu olan Türksat 6A'nın üretimini tamamlamayı ve 2020'de uzaya fırlatmayı hedeflediklerini kaydetti. Bakanlığın gerçekleştirdiği başarılı projelere yenisini eklemek adına ulaştırma, denizcilik ve haberleşme alanlarında burada bulunan ülkelerle ortak projeler üretmek için iş birliğini geliştirmek istediklerini dile getiren Arslan, yatırım fırsatları oluşturarak ülke ekonomilerine katkı sağlamayı çok önemsediklerini vurguladı. Sayın Ahmet Arslan, bakanlık bünyesinde yürütülen Ar-Ge faaliyetlerini uluslararası alanda da yaygınlaştırmak istediklerini, bu alanda D8 ülkeleri ile başlattıkları çalışmaları Türk Keneşi ülkeleri ile geliştirmek istediklerini söyledi.

Bakanlar arası genel görüşmelerin akabinde Üçüncü Bakanlar Toplantısının yer ve tarihinin belirlenmesine ilişkin olarak, Kazakistan`ın bu konu hakkında Sekretaryaya diplomatik kanallar aracılığıyla bilgi vermesi hususunda mutabık kalındı. Türk Keneşi Bilgi ve İletişim Bakanlar İkinci Toplantısının Mutabık Tutanaklarının kabul edilmesinin ardından Bakanlar ve katılımcıların yer aldığı Aile fotoğrafı çekimiyle toplantı sonra erdi.