Türk Keneşi Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) Çalışma Grubu Üçüncü Toplantısı İstanbul’da Gerçekleştirildi

Türk Keneşi Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) çalışma grubu üçüncü toplantısı Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Haberleşme Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde 8 Kasım 2017 tarihinde İstanbul'da gerçekleştirildi.

Açılış Konuşmasını Genel Müdürümüz Sayın Ensar Kılıç’ın yaptığı toplantı, üye ülkelerden gelen heyet başkanlarının ve Türk Keneşi Sekreteryası Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ömer Kocaman’ın konuşması ile devam etti.

Genel Müdürümüz Sayın Ensar Kılıç burada yaptığı konuşmada, Alt çalışma grup toplantılarında almış oldukları kararlar ile çok önemli işbirliklerinin temellerini attıklarını ifade etti. Kılıç Türk Keneşi Ülkeleri olarak uluslararası fiber altyapı, E-Devlet, Siber güvenlik konularında önemli mesafeler kat ettiklerini hatırlatarak faydalı girişimlerin devam edeceğini belirtti. Tüm bu hizmetlerin sunulabilmesi için fiziksel altyapıda çok önemli gelişmeler olduğunu anımsatan Kılıç, Bu çerçevede çok yüksek hızlı erişim kapasitesine sahip fiber altyapılar kurulduğunu, genişbantlı iletişim olanaklarının sunulduğunu ve bunların yaygınlaşmaya devam ettiğini söyledi.

Devletler sundukları hizmetleri elektronik ortama taşıyarak, vatandaşlarının hizmetlere kolay ve kaliteli bir şekilde erişimini sağlamaları gerektiğini vurgulayan Kılıç Bu durumun önemli ölçüde finansman ve kaynak tasarrufu da beraberinde getireceğini kaydetti.

Türk Keneşi ülkeleri arasında siber güvenlik konusunda da ortak çalışmalar yapılması gerektiğinin altını çizen Kılıç, “Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezleri ve Siber Olaylara Müdahale Ekipleri arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı, karşılıklı eğitim fırsatları, konferanslar düzenlenmesi konularında işbirliğinin geliştirilmesi hususunda da gerekli adımları atmak oldukça önemli konulardan birisidir.” Şeklinde konuştu.

TASIM ve uluslararası fiber altyapı projesinin Türk Keneşi Üye Ülkeleri için önemine dikkat çeken Kılıç devamla şunları kaydetti: “Türk Keneşi ülkeleri olarak TASIM projesi ve uluslararası fiber altyapısının geliştirilmesinin üye ülkeler için önemini hepimiz biliyoruz. Bu sebeple geçen yıl Kasım ayında Bakü’de düzenlenen ilk toplantıda Ülkemiz olarak çok önem verdiğimiz TASIM projesini canlandırabilmek adına alt çalışma gruplarından birinin bu kapsamda oluşturulmasını teklif etmiştik, sizlerin de kabulüyle çalışmalarımız başladı.”

Uydu İletişimi gibi çok önemli bir alanda da bazı adımlar atılmasını beklediklerini belirten Kılıç, Bu konuda Ülkemiz adına Havacılık ve Uzay Teknolojileri Genel Müdürlüğü ile TÜRKSAT’a görevler düştüğünü ve Kardeş Ülkelerle ortak uydu işletilmesinin hayata geçirilmesinin stratejik bir gelişme olacağını ifade etti. Kılıç üye ülkeler olarak temel hedeflerinin: Bilgi toplumu hizmetlerini güvenli bir ortamda geliştirmek, vatandaşlara daha kaliteli ve gelişmiş hizmet sunmak, ülke ekonomilerine katkıda bulunmak olduğunu belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Toplantının devamında heyetler, siber güvenlik, TASIM projesi ve fiber altyapı, uydu hizmetleri ve e-devlet başlıklı dört alt Çalışma Grubuna ayrılmış ve eş zamanlı olarak toplantılarını gerçekleştirdi. Öğleden sonraki oturumda ise Alt çalışma gruplarının toplantı sonuç raporları hazırlanarak Sekretaryaya sunuldu ve alt çalışma gruplarının raporlarının değerlendirilmesine geçildi. Türk Keneşi Bilgi ve İletişim Teknolojileri İkinci Bakanlar Toplantısı için taslak gündem üzerine değerlendirmelerden sonra toplantı sona erdi.