Kamu Siber Güvenlik Zirvesi Gerçekleştirildi

Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı Sayın Galip ZEREY, Haberleşme Genel Müdürü Sayın Ensar KILIÇ, BTK Kurum Başkanı Sayın Ömer Fatih Sayan İle Kamu bilişim yöneticilerinin, uzmanların ve sektör temsilcilerinin katıldığı Kamu Siber Güvenliği Zirvesi Ankara Bilkent Otel ve Konferans Salonunda Gerçekleştirildi.

Kamu Güvenlik Zirvesinin Açılış konuşmasını yapan Haberleşme Genel Müdürü Ensar KILIÇ, kurum ve devletlere yapılan siber saldırıların şekil değiştirdiğini ifade ederek, Siber saldırıların ilk defa 2011 yılında tehdit listesinde yer aldığını 2013 – 2014 yıllarında siber güvenliğin en önemli konulardan birisi haline geldiğini belirtti.

Türkiye’de internet kullanımı konusuna değinerek konuşmasına devam eden Ensar Kılıç “Toplumun %60’ı – 47milyon kişinin 2017’de çevrimiçi olacağı, alışverişin %61’nin kredi kartı ile yapılması, tüm küçük ve orta ölçekli işletmelerin %92’sinin interneti aktif olarak kullanacağı öngörülmektedir, siber saldırıların önüne geçmek hepimizin önceliği haline gelmiştir. Ülkemizin jeopolitik durumu ve önemi, her geçen gün  güçlenen yapısı ve siber saldırı alan ülkeler arasında ilk 10 içerisinde yer alması sebebiyle Siber güvenlik farkındalığı noktasında sorumluluklar getirmektedir.” dedi.

Kılıç konuşmasında Dünya genelinde ortalama iki haftada büyük başarılı atak gerçekleştirildiğini, Mali kaybın büyük ataklar için 15 milyon dolardan fazla olduğunu, normale dönme ve onarım sürecinin yaklaşık 46 gün, iyileşme maliyetinin 20.000 dolardan fazla olduğunu ifade ederek 2016’da 1 milyar civarında Yahoo kullanıcısının bilgilerinin çalındığını, FBI ve Amerikan İç güvenlik Bakanlığı çalışanlarının bilgilerinin elde edildiğini hatırlattı

Kılıç en çok karşılaşılan siber saldırı türlerinin Apt (Gelişmiş kalıcı tehditler), siber casusluk, sosyal mühendislik, oltalama, zararlı yazılımlar, hizmet dışı bırakma, Sosyal Medya aracılığıyla yapılan ve güvelik zafiyetleri kullanılarak yapılan saldırılar olduğunu söyledi.

Sorumlulukları doğrultusunda sıkı bir şekilde çalıştıklarının altını çizen Kılıç “ İlki 2013 yılında ikincisi 2016 yılında olmak üzere 2 adet strateji belgesi ve eylem planı hazırladık, Zararlı Yazılım Analiz Laboratuvarını kurduk, 3 ulusal ve 1 uluslararası tatbikat gerçekleştirdik, SOME rehberleri ve minimum güvenlik önlemleri gibi dokümanlar hazırladık ve paylaştık, 2013 yılında USOM’u kurduk; ilgili kurumlarda toplamda 600 adet SOME kuruldu. KamuNet projesi hayata geçirildi.” Diyerek İnternet Değişim Noktası (İDN) kurulması işi için çalışmalarının hızla devam ettiğini ve Siber Güvenlik Kanun Taslağı çalışmasının tamamlanarak Başbakanlığa gönderildiğini ifade etti.

2016 – 2019 yılları arasında hayata geçirmeyi planladıkları işleri anlatan Kılıç “ Siber Güvenlik Alanında anadilimizde online eğitimler için eğitim simülatörümüzü tasarlayacağız. 2017 yılı içerisinde 1 adet ulusal tatbikat 2018’de ise uluslararası tatbikat yapacağız ve siber güvenlik farkındalığının artması için Kamu spotları hazırlayarak etkin mücadelemizi sürdüreceğiz." dedi.

Yapılan Çalışmalar doğrultusunda paydaş olan Kamu Kurum ve Kuruluşlara seslenen Ensar Kılıç KamuNet Ağına en kısa sürede dahil olunmasını, henüz sektörel ve kurumsal some kuramamış olan kurumların mümkün olan en kısa sürede some kurulumlarını gerçekleştirmelerini ve 2016 – 2019 ulusal siber güvenlik stratejisi ve eylem planında yer alan eylem maddelerinde sorumlu kurumların üzerlerine düşen görevleri zamanında yerine getirmelerini beklediklerini belirtti.

Konuşmalar Sonunda Kamu Bilişimciler Derneği Başkanı Doç. Dr. İzzet Gökhan Özbilgin tarafından Bakanlığımız Müsteşar yardımcısı Sayın Galip ZEREY, Haberleşme Genel Müdürü Sayın Ensar KILIÇ ve katılımcılara plaket takdim edildi.