ULAK Baz İstasyonu Evrensel Hizmet Kullanımı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve operatörler tarafından deneyimlendi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından desteklenen ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı sahipliğinde geliştirilen ilk milli baz istasyonu ULAK’ın Evrensel Hizmet Kullanımı senaryosu, İstanbul Kurtköy’deki Netaş ArGe Yeni Nesil Haberleşme Sistemleri Laboratuvarı’nda deneyimlendi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından desteklenen ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı önderliğinde geliştirilen, ASELSAN, NETAŞ ve ARGELA tarafından tasarlanan yerli baz istasyonu ULAK Baz İstasyonunun, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yürütülen ve Türkiye’nin en ücra köşesine bile 4.5G hizmeti sağlayacak Evrensel Hizmet Projeleri kapsamında kullanılabilirliğine dair Radyo Erişim Şebekesi Paylaşımı özelliği, Netaş’ın Kurtköy’de bulunan Yeni Nesil Haberleşme Sistemleri Laboratuvarında, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Mobil Operatörler Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone ile ULAK Konsorsiyum üyelerinin katılımıyla 15 Mart tarihinde gösterildi. Evrensel Hizmet Projelerinde olmazsa olmaz olan, Radyo Erişim Şebekesi Paylaşımı özelliği, bu demo sırasında tek bir kart üzerinden aynı anda üç operatöre birden hizmet sağlayacak şekilde başarıyla çalıştırıldı.  Böylece ULAK Baz İstasyonunun Evrensel Hizmet Şebekesi’nde kullanılabilmesine dair en önemli adımın tamamlanmış olduğu Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve operatör yetkililerince görülmüş ve deneyimlenmiş oldu. Gerçekleştirilen testler laboratuvar ortamında yapılmakla beraber saha testlerine de Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın desteğinde, Evrensel Hizmet kapsamında kapsama altına alınan yerleşim yerlerinde devam edilmektedir.

ULAK Hakkında

Türkiye’nin 4.5G teknolojisi ile geliştirilen LTE-Advanced standartlarına sahip ilk yerli baz istasyonudur. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın desteğiyle Savunma Sanayii Müsteşarlığı sahipliğinde, tamamen Türkiye’de ve Türk mühendisler tarafından, Uzak Radyo Birimi Aselsan, Temel Bant Ünitesi Netaş, Yönetim Yazılımları Argela bünyesine geliştirilen ULAK Projesi ile Türkiye, dünyada bu teknolojiye sahip birkaç ülke arasına girmiştir.  ULAK, ülkemizin 5G çalışmalarına başlaması konusunda da ciddi bir altyapı ve birikim sağlamıştır. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, yerli haberleşme teknolojilerinde çok önemli bir proje olan ULAK’ı tüm birimleri ile desteklemektedir.