Mesleki Yeterlilik Kurumu ile “e-Devlet Kapısı’na Hizmet Entegrasyonuna İlişkin Protokol” imzalandı.

Müsteşar Yardımcımız Sayın Galip ZEREY, Haberleşme Genel Müdürü Sayın Ensar KILIÇ, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Sayın Adem CEYLAN ve TÜRKSAT Genel Müdürü Sayın Cenk ŞEN'in katıldıkları İmza Töreni Bakanlığımız Toplantı Salonunda Gerçekleştirildi

e-Devlet hizmetlerinin kullanımının yaygınlaştırılması ve etkinliğinin artırılması çalışmaları doğrultusunda; Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ’nun elektronik ortamda sunduğu hizmetlerin e-Devlet Kapısı’na entegrasyonunun sağlanmasına amacı ile 20.03.2017 tarihinde Bakanlığımızda protokol imzalandı. Protokol kapsamında; meslek standartlarını temel alarak, teknik ve mesleki alanlarda ulusal yeterliliklerin esaslarını belirleyen; denetim, ölçme ve belgelendirmeye ilişkin faaliyetleri yürüten Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ’nun elektronik ortamdan sunmuş olduğu hizmetlere e-Devlet Kapısı’ndan erişilebilecek.

İmza töreni UDHB Müsteşar Yardımcısı Sayın Galip ZEREY, UDHB Haberleşme Genel Müdürü Sayın Ensar KILIÇ, MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN ve TÜRKSAT Genel Müdürü Sayın Cenk ŞEN katılımları ile gerçekleştirildi.

İmza töreninin açılış konuşmasını yapan UDHB Müsteşar Yardımcısı Sayın Galip ZEREY; bürokrasinin azaltılması doğrultusunda e-Devlet’in önemine dikkat çekerek, e-Devlet sayesinde vatandaş ile devlet arasındaki etkileşimin hızlandığını, 7/24 kesintisiz hizmet sunumunun sağlanarak zamandan ve mekandan bağımsız bir şekilde kamu hizmetlerinin vatandaşlarla e-Devlet Kapısı üzerinden buluşturulduğunu ifade etti. Bu açıdan e-Devlet Kapısı’ndan sağlanan hizmetlerin önemine değinen ZEREY, MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN’a konu ile ilgili hassasiyetlerinden dolayı teşekkür etti.

MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN ise yaptığı konuşmada kamu kurumlarının bilgi ve iletişim teknolojilerinden faydalanarak sunmuş oldukları e-Devlet hizmetlerinin gün geçtikçe yaygınlaştığını, MYK olarak elektronik hizmet sunumunun öneminin farkında olarak çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Bugün gelinen noktada özellikle iş güvenliği gerektiren konularda ihtiyaç duyulan belgelerin, yaptıkları çalışmalar doğrultusunda elektronik ortamdan da elde edilebildiğini, e-Devlet Kapısı entegrasyonu ile birlikte sunmuş oldukları hizmetlerin daha geniş kesimlere tek noktadan sunma imkanına kavuştukları için duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmaların ardından UDHB Haberleşme Genel Müdürü Sayın Ensar KILIÇ, MYK Başkanı Sayın Adem CEYLAN ve TÜRKSAT Genel Müdürü Sayın Cenk ŞEN protokolü imzaladılar.

İmzalan protokol kapsamında ilk olarak;

  • MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Sorgulama
  • MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi Doğrulama
  • Belge Vermeye Yetkili Kuruluşlar ve Ücret Tarifeleri
  • Sınav Geçmişi Sorgulama
  • Belge Durumu, Teşvik ve Hibe Sorgulama
  • Europass Hareketlilik Belgesi Sorgulama
  • Europass Hareketlilik Belgesi Doğrulama
  • Sertifika Eki Sorgulama

hizmetlerine e-Devlet Kapısı üzerinden erişim sağlanacağı ifade edildi.