e-Devlet ve Siber Güvenlik Konularında Bakanlık Birimlerini Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

Genel Müdürümüz Sayın Ensar KILIÇ'ın açılış konuşmasını yaptığı toplantı, Bakanlığımız konferans salonunda gerçekleştirildi.

Genel Müdürümüz Ensar KILIÇ, e-Devlet ve Siber Güvenlik konularında, kısa ve önemli bilgiler vererek, Bakanlığımız birimlerinde bilgilendirme ve farkındalık yaratmak istiyoruz, dedi.

"Çağımız bilgi çağı ve bu çağda toplumların ve bireylerin bilgi ihtiyaçları hem artmakta ve hem de değişmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu teknolojilerin kullanımı coğrafi, sosyal ve ekonomik açıdan yaygınlaşmaktadır.

İnternet ortamında sunulan birçok hizmetten yararlanmak, ülkemizin her köşesinde, her yaştan ve her ekonomik düzeyden vatandaşımız için mümkün hale gelmiştir". diyerek e- devlet hizmetlerinin kullanımının yaygınlaşmasına dikkat çekti.

Bilgi ve iletişim sektörünün paydaşlarına; başta sektörde politika ve strateji belirleyen Bakanlığımız olmak üzere; ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, düzenleyici kuruluşlara ve işletmeciler ile sivil toplum kuruluşlarına ve üniversitelere bu alanda büyük görevler düştüğünü belirten Kılıç, başta e-Devlet Kapısı ve kamu uygulamaları merkezi olmak üzere, e-Devlet alanında altyapı ve uygulamaların iyileştirilmesine ve geliştirilmesine yönelik çalışmaların ve kurumların geliştirdikleri e-devlet hizmetlerinin ortak bir altyapı ve kimlik doğrulama ile sunulması uğraşının devam etmekte olduğunu ifade etti. Kılıç ayrıca, bugün e-Devlet Kapısı'nın; 

  • 32 milyon civarında kayıtlı kullanıcı 
  • 300’ü aşkın kurumun sunduğu
  • 1.800’ün üzerinde hizmet ile varlığını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Kılıç; "Gelişmiş altyapılar üzerinden bu hizmetlerin sunulması, hem bireylerin hem de toplumların yaşam kalitelerini artırmakta ve devlete de önemli tasarruflar sağlamaktadır.

Ancak Bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımının çeşitli siber tehditleri de beraberinde getirdiği ve bunun toplumda güvenlik kaygılarına yol açtığı da kaçınılmaz bir gerçektir. Bizim amacımız siber alanda ülkemize, vatandaşlarımıza ve ulusal menfaatlerimize yapılan saldırılara karşı tedbirler geliştirmek ve bu konularda farkındalığı artırmaktır." diyerek sözlerine devam etti.

Toplantının devamında e-Devlet Hizmetleri Dairesi Başkanı Sevil Ayça Taşçı ve Siber Güvenlik Dairesi Başkanı İlhan Kesgin,  sunumlarıyla Bakanlığımız birimlerini bilgilendirdiler. 

Toplantı katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla sona erdi.